BASEN NAD ŁUBINKĄ

Istotą projektu była modernizacja terenu kąpieliska w oparciu o założenia programu rekreacyjno-sportowego dedykowanego różnym grupom użytkowników. Koncepcja zagospodarowania terenu miała na celu stworzenie spójnej przestrzeni publicznej i opierała się na wyodrębnieniu stref funkcjonalnym, które w uporządkowany i klarowny sposób umożliwią komfortowe korzystanie z basenu wszystkim klientom, także osobom z niepełnosprawnościami. W myśl tej zasady powstała kompozycja złożona z powiązanych ze sobą przestrzeni tematycznych i towarzyszących im obiektom kubaturowym mieszczących różnorodne funkcje.

_

Na przedłużeniu ulicy Zdrojowej zaaranżowano sporej wielkości plac wejściowy z przestrzenną bramą wejściową połączoną z bramkami dostępu i pawilonem kasowym mieszczącym toalety oraz pomieszczenia obsługi. Plac zawija się w kierunku zachodnim i łączy się z pawilonem pergolowym oraz pawilonem gastronomicznym z zadaszonym przedpolem tarasu. Te obiekty wyznaczają sztywne ramy zielonej części rekreacyjnej. Pawilon pergolowy, przylegający do plaży basenowej, dzięki utwardzonej tarasowej nawierzchni pozwala dotrzeć do strefy basenowej osobom niepełnosprawnym ruchowo i rodzicom z małymi dziećmi w wózkach. Oprócz funkcji ciągu komunikacyjnego pawilon mieści w swoim obrębie prysznice i przebieralnie oraz zaaranżowane miejsca odpoczynku w cieniu pod zadaszeniem.

_

Obszar samego kąpieliska wpisanego w zastany układ istniejącej niecki składa się z kompozycji przenikających się basenów: pływackiego, rekreacyjnego i wodnego placu zabaw, domkniętych pawilonem obsługi z wyodrębnioną za nim strefą z płytkim brodzikiem przeznaczonym dla najmłodszych dzieci. Baseny, wyposażone w bogatą paletę urządzeń do masażu i wodnych zabawek stanowią atrakcyjny program spędzania czasu na świeżym powietrzu.

_

Cała infrastruktura techniczna mieści się pod poziomem terenu w obrębie zmodernizowanego, adaptowanego pod nowe funkcje podziemia.

_

Modułowa, minimalistyczna forma pawilonów ze stalowym układem pergoli i zadaszeń jest zaprojektowana w sposób, umożliwiający uzbrojenie w technologię złożoną z paneli solarnych i ogniw fotowoltaicznych. Zastosowane alternatywne źródła energii, wkomponowane w architekturę, pozwalają na znaczne obniżenie kosztów utrzymania obiektu. Materiały w postaci naturalnego piaskowego wykończenia plaży i drewna widocznego w obszarze siedzisk, tarasów i łamaczy światła, ocieplają wrażenie nieco technologicznej stylistyki kąpieliska i w zgrany sposób korespondują z zielonym otoczeniem basenów.

Lokalizacja

ul. Zdrojowa, Nowy Sącz

Zespół projektowy

Anna Małek, Tomasz Błażyca, Bartosz Garczarczyk, Paweł Maryńczuk

Konstrukcja: INTERSTEEL PROJEKT Sp. z o.o.

Instalacje sanitarne: NED-San Projekt mgr inż. Łukasz Nędza

Instalacje elektryczne : Pracownia Projektowa PAWLAK

Generalny wykonawca

ERBET Sp. z o.o.

Inwestor

Miasto Nowy Sącz

Powierzchnia terenu

5191 m2

Powierzchnia użytkowa

236 m2

Projekt

II-IV 2020

Realizacja

IV-VII 2020

Koszt inwestycji

6 000 000 PLN